Powstanie Styczniowe na ziemiach jasielszczyzny

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 min.
Autor: materiały organizatora

W środę 8 lutego 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu odbył się wykład historyczny będący częścią projektu „Powstanie Styczniowe w wielu odsłonach – PoznajeMy Naszą Historię”, realizowanego w ramach „Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa Powstanie Styczniowe 1863”.

Zebrani na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu dowiedzieli się od prowadzących prelekcje o najważniejszych aspektach i wydarzeniach związanych z Powstaniem Styczniowym, jego konsekwencjach oraz o zmianach, do których się przyczyniło.  Przybliżyli także sylwetki osób wywodzących się z terenów jasieslszczyzny w tym z terenu dzisiejszej Gminy Tarnowiec – Konstantego Adamskiego z miejscowości Brzezówka i Franciszka Bielińskiego z Dobrucowej, które włączyły się aktywnie w walki narodowo-wyzwoleńcze, w pomoc związaną z zaopatrzeniem w broń powstańców czy też organizowali pomoc dla rannych. Pomimo tego, że bezpośrednie walki nie toczyły się na ziemiach jasielszczyzny (były to tereny zaboru austriackiego), to wiele osób z tego terenu, mężczyźni oraz kobiety, przelewało swoją krew oraz niosło pomoc powstańcom. Wykład poprowadzili Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle oraz Przemysław Misiołek pracownik muzeum.

Zobacz także

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863…

W poniedziałek, 22 maja, w Łowiczu odbyło się szkolenie dla nauczycieli pokazujące edukacyjne możliwości wystawy "Powstali 1863-64". W czasie spotkania…

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863…